Menu:
  :. HomePage
  :. Linux
  :. Solaris
  :. Windows
  :. Programování
  :. Java + Tomcat
  :. HW obecně
  :. VoIP - Asterisk
  :. Cisco - Mikrotik - Síť
  :. O mě
  :. Fotogalerie

 Testovací:
  :. ASP projekt
  :. JSP projekt Doporučuji:

Savvy - profesionální webhosting, webdesign a serverhosting
Internetový obchod Stromeček.cz - hardware, software a mobily za super ceny
AirCon Miroslav
Galerie fotek
Notebooky
Webdesign Praha

www.eprdel.cz
www.root.cz
Lumimont

NAVRCHOLU.cz
AVaše IP:
3.228.10.17

AUTOMOUNT - automatické mountování zářízení

V linuxu většinou potřebujeme, abychom mohli automaticky mountovat zařízení jako CD-ROM nebo disketovou mechaniku. Proto i v Linuxu existuji nástroje na automatické mountování zařízení. Jsou to dva typy AMD a autofs. My se ovšem budeme zabývat pouze druhým automountem a to autofs, protože tento automount je již automaticky zabudován v kernelu, a to od jádra 2.0.x.

Aby, ale mohl tento program autofs správně pracovat, musíme zapnout podporu v jadře (zkompilovat ho z podporou autofs) nebo se ho musíme pokusit zavés pomocí modulu autofs. Jestliže se nám povedlo povolit volbu v jádře nebo zavést modul, můžeme si vyzkoušet jestli nám správně autofs funguje. A to pomocí příkazu:

/etc/rc.d/init.d/autofs statusPokud vše funguje můžeme přistoupit ke konfiguračním souborům. Pro konfiguraci autofs se používají dva sourory auto.master a auto.mics, které se nalézají v adresáři /etc. Konfigurační soubor auto.master může vypadat asi následovně :

/auto /etc/auto.mic -timeout 60Tento soubor, ale nic neznači o mount point. Je to jen sada pro konfigurační soubor auto.mics. Jinak v tomto konfiguračním souboru je hlavně zapsána doba kdy automaticky systém odmountuje nepoužívané filesystémy, ovšem jen za předpokladu, že na nich již nepracuje.

Dalším konfiguračním souborem je soubor auto.mics, kde zapíšeme všechny mount point které chceme automaticky připojovat. Výsledný konfigurační soubor může vypadat asi následovně:

kernel-ro,soft,intr ftp.kernel.org:
/pub/linux
cd -fstype=iso9660,ro :/dev/cdrom
floppy -fstype=vfat :/devfd0Prvni sloupec udává mount point (tj. /auto/cd nebo /auto/floppy). -fstype označuje typ filesystému (viz man mount). Dvojtečka nám značí, že se jedná o lokální zařízení a na posledním sloupci označujeme zařízení, které se má mountovat.

A to je asi celkem vše co jsem tu o autofs chtěl napsat. Doufám, že po tomto návodu určitě povede autofs nastavit tak, aby bez nějakých větších problémů fungoval.

Kde jsem čerpal informace :
- Časopis NETWORK COMPUTING
- Manové stránky man autofs
- Dokumentace k autofs
 
« Zpět na seznam